Czy Takie Diety Jak Dukana, Kopenhaska, 1000 Kalorii itp są ZDROWE?

Współcześnie za jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych uznaje się otyłość. Ta dolegliwość stała się dziś plagą, a naukowcy biją na alarm, że dieta bogata w cukry i węglowodany oraz brak aktywności fizycznej mogą spowodować nieodwracalne uszczerbki na zdrowiu.

Sprawdź czy take diety jak np. dieta kopenhaska, dieta dukana czy 1000 kalorii są naprawdę zdrowe…

Wśród najczęściej spotykanych skutków niezdrowej diety wymienia się choroby układu krążenia, dolegliwości ze strony aparatu ruchu, zwyrodnienia kręgosłupa, zaburzenia hormonalne czy nawet problemy ze stanem uzębienia.

Otyłość jest szczególnie niebezpieczna w przypadku dzieci i młodzieży. Jak zauważają specjaliści, już kilkanaście procent nieletnich Polaków cierpi na otyłość i nadwagę. Jedną z podstawowych przyczyn jest brak aktywności fizycznej i dieta bogata w cukry i węglowodany.

Fast foody, słodkie napoje i brak ruchu to dziś zasadnicze przyczyny problemów z wagą wśród młodych ludzi.

Czy diety są zdrowe?Na pomoc zaniepokojonym rodzicom wychodzą liczne instytucje, jak choćby Instytut Żywienia, które służą pomocą i oferują konsultacje dla zaniepokojonych opiekunów. Zdaniem specjalistów od żywienia zasadniczą kwestią jest wybór zbilansowanego i rozsądnego menu.

Idealna dieta powinna być bogata we wszystkie składniki odżywcze. Gdzie zatem szukać najzdrowszej diety w gąszczu wciąż pojawiających się nowinek żywieniowych?

Podstawą dla konstruowania zdrowego jadłospisu od lat pozostaje, opracowana przez amerykański Departament Rolnictwa, Piramida Zdrowego Żywienia, zgodnie z którą produkty zbożowe powinny być podstawą diety i na co dzień mogą zagościć w naszej kuchni.

Ważne jest również uwzględnienie w jadłospisie owoców i warzyw, natomiast produkty bogate w cukry i tłuszcze oraz produkty zwierzęce powinny być spożywane pod kontrolą.

Choć wciąż słyszymy o nowych rewolucyjnych dietach, które pozwolą zachować dobrą sylwetkę i dbać o zdrowie, to właśnie Piramida Zdrowego Żywienia zyskała największą liczbę zwolenników wśród naukowców, nie budząc przez lata żadnych kontrowersji w przeciwieństwie do innych rewolucyjnych diet.

Optymalna dieta to taka, która jest dostosowana do naszej aktywności fizycznej, płci i trybu życia.

Ważne również, aby nie utożsamiać pojęcia dieta z odchudzaniem. Dieta to nic innego, jak sposób odżywiania, który powinien opierać się na różnorodnych produktach i dostarczać organizmowi optymalną ilość kalorii, zaspakajając w pełni jego potrzeby.

Natomiast odchudzanie czy, precyzyjniej – dieta odchudzająca – jak obecnie cieszące się olbrzymią popularnością dieta Dukana, dieta 1000 kcal czy dieta Cambridge, jest zawsze związane z deficytem substancji odżywczych i niezaspakajaniem zapotrzebowania kalorycznego naszego organizmu, co skutkuje utratą wagi.

Dodaj komentarz