Wady i zalety popularnych diet odchudzających

Wielu z nas traktuje je jako ostatnią deskę ratunku oraz jedyną szansę na to, by odzyskać zgrabną sylwetkę. Popularne diety odchudzające kuszą obietnicą sukcesu, a pozytywne opinie na ich temat stają się dla wielu z nas dodatkową zachętą do sięgania po wybrane programy odchudzające.

Czy istnieje dieta idealna? Jak dokonać najlepszego wyboru? Niestety, jak się okazuje, wszystkie diety odchudzające mają swe mocne oraz słabe strony. Im lepiej je poznamy, tym lepiej dla nas. Zobaczmy zatem, co mogą nam zaoferować najpopularniejsze programy odchudzające i jakie pułapki mogą czekać na tych, którzy zdecydują się z nich skorzystać.

Wady i zalety popularnych diet odchudzających - zdjęcie kanapki

Zacznijmy od tej diety, którą specjaliści polecają najchętniej. Jest to dieta niskotłuszczowa, w której bardzo ważną rolę zajmuje błonnik. Istnieją wprawdzie obawy, że osoby podchodzące zbyt restrykcyjnie do tej diety mogą ucierpieć wskutek niedoborów tłuszczów, jednak takie rozważania mają bardziej teoretyczny charakter.

W istocie dieta ta przynosi bardzo dobre wyniki w wielu przypadkach, choć nie brak i takich osób, którym zabrakło wytrwałości i cierpliwości – niezbędnych zresztą w przypadku wszystkich diet odchudzających.

Drugą dietą, która cieszy się ogromnym powodzeniem, jest dieta wysokobiałkowa. Węglowodany są tu ograniczone, rośnie za to rola białka. Diety odchudzające opierające się na takich założeniach pozwalają na dość szybką utratę zbędnych kilogramów, co stanowi ich największą zaletę. Niestety, są to programy odchudzające, które mają sporo słabych stron. Są to diety dość sztywne, co sprawia, że osoby odchudzające się zbyt szybko ulegają pokusie sięgnięcia po zakazany przysmak.

Specjaliści podkreślają też, że niebezpiecznym problemem może się okazać brak równowagi pomiędzy poszczególnymi składnikami takiej diety. Innym zarzutem wobec tych diet jest zbyt mała ilość warzyw oraz produktów z pełnych ziaren zbóż, wskutek czego taki program żywieniowy może się wiązać z osłabieniem formy.

Popularne są też diety, które polegają na odżywianiu się dopasowanym do grupy krwi. W zależności od grupy krwi eliminuje się z diety wybrane produkty, a ewentualne niedobory witamin i minerałów są uzupełniane dzięki suplementom diety oraz innym preparatom.

Niestety, diety odchudzające tego typu wciąż wzbudzają wiele sporów, a niewielka wiedza na ich temat sprawia, że wiele osób nie potrafi korzystać z nich w sposób bezpieczny dla swego zdrowia.

Dodaj komentarz