Zdrowe i skuteczne odchudzanie

Kto przechodząc na dietę, zastanawia się nad zdrowiem? Trudno założyć, że robi to wiele osób, tymczasem odchudzanie samo w sobie, będąc działaniem prozdrowotnym (nadwaga i otyłość przyczyniają się do powstawania wielu chorób) powinno mieć na uwadze zachowanie zdrowia, a nie katowanie organizmu i doprowadzenie go do stanu wycieńczenia.

Większość popularnych diet odchudzających opiera się na zasadach przeczących zdrowemu rozsądkowi. Monodiety (dieta białkowa), diety głodowe (dieta kopenhaska) czy zakładające zbyt drastyczną redukcję kalorii (dieta 1000 kcal), przyczynia się do utraty masy mięśniowej, spowolnienia metabolizmu i powstawania chorób, które, na nasze nieszczęście, rzadko łączymy z faktem pozostawania na diecie i z samym odchudzaniem.

Czy takie odchudzanie jest zdrowe?

Stosowanie większości gotowych diet, łącznie z tymi wymienionymi powyżej, zaleca się osobom zdrowym. Oznacza to, że w jakiś sposób prowadzą one do osłabienia organizmu. Diety mogą być stosowane przez dość krótki, limitowany, okres czasu. Waga ulega w tym czasie znacznej redukcji, ale osłabiony głodem organizm nie funkcjonuje w pełni sprawnie.

Na drakońskich dietach nie sposób schudnąć zdrowo i skutecznie. To najlepszy sposób na przytycie wskutek pojawiającego się po nich efektu jojo.

Zdrowe odchudzanie

Zdrowe i skuteczne odchudzaniePolega na takim działaniu, w którego wyniku nie dojdzie do osłabienia organizmu, a żadna z życiowych funkcji nie ulegnie upośledzeniu.

Zdrowe odchudzanie powinno więc zakładać dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w postaci białek, węglowodanów oraz tłuszczy nasyconych i nienasyconych, witamin łącznie z mikroelementami, oraz tylu kalorii by organizm nie poczuł się zmuszony do ich oszczędzania, co prowadzi najczęściej do spowolnienia metabolizmu.

Zdrowa dieta powinna opierać się na różnorodnych pokarmach zjadanych często, acz w odpowiednio mniejszych porcjach i na aktywności fizycznej, która jest najlepszym sposobem na zwiększenie wydatków energetycznych i spalenie tkanki tłuszczowej. Można również wspomagać się naturalnymi suplementami diety typu ekstrakt z zielonej kawy na odchudzanie.

Skuteczne odchudzanie

Odchudzanie jest skuteczne wtedy, gdy prowadzi do spalenia nadmiaru tkanki tłuszczowej bez uszczerbku dla pozostałych tkanek i bez spowolnienia metabolizmu. W celu zyskania odpowiedniej skuteczności konieczne jest stosowanie racjonalnej diety i ćwiczeń, które z jednej strony są buforem zabezpieczającym przed utratą tkanek i spowolnieniem metabolizmu, z drugiej – znacznie skuteczniej niż dieta przyczyniają się do spalenia zbędnej tkanki tłuszczowej skutkującego trwałą redukcją nadwagi.

Dodaj komentarz